6 způsobů jak přepravit psa, aniž by nám při cestě vstávaly vlasy hrůzou

Každý rok touto dobou vyrážíme s naším dědou kokršpanělem k veterináři na pravidelná očkování. Nejčastěji ho vozíme v kufru auta. Na zadních sedadlech mám dětské sedačky, takže tam by se asi nevešel a děti by z něj navíc udělaly Peruánského naháče, protože by mu vyškubaly všechny chlupy. 😀 (Kdo neví, jak vypadá naháč, mrkněte zde 😀)

Vpředu u nohou spolujezdce být také nemůže, protože by se točil jako kolotoč a nevěděl by, jak si má lehnout. Z toho bychom byli ve stresu oba. (A navíc to není moc vhodný způsob přepravy, viz dále.) Tento každoroční asi 2 km výlet autem si náležitě užívá a většinou se mu z auta vůbec nechce ven. 😃

Právě tato naše „sváteční“ událost mě inspirovala k tomu, abych napsala článek o tom, jaké jsou možnosti přepravy a co na to říká náš zákon.

Občas se mi stane, že mě předjíždí auto a za zadním sklem si hoví pes domácí a když se naše oči střetnou, tak nevím, kdo z nás se diví víc. 😀 Lidé také vozí psa na klíně spolujezdce nebo jen  samotného vedle řidiče a ještě mu otevřou okno, aby měl zřejmě ještě lepší výhled. Což zrovna nejsou moc bezpečné způsoby přepravování zvířat.

O přepravě zvířat mluví zákon o silničním provozu 361/2000 Sb.

Ten uvádí, že je důležité zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu. Dále pak zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby. V případě, že se budou přepravovat živá zvířata nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat. Dále nesmí být ohrožena bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

V případě nedodržení těchto povinností nám může hrozit bloková pokuta až do 2 000,- Kč. Co se týká bodování, naštěstí je to bez ztráty bodů.

Z toho všeho vyplývá, že zákonem není stanovený žádný povinný zádržný bezpečnostní systém v případě přepravy zvířat. Je to jen na posouzení samotného policisty nebo jiného správního orgánu, zda v dané situaci zvíře ohrozilo nějakým způsobem řidiče, tzn. že mu nedovolilo, aby se plně věnoval řízení.

Pro zajímavost vám chci ukázat, jak dopadly crash testy u maket psů, kde byl jeden připoutaný a jeden nepřipoutaný. Testovala to společnost Allianz centrum pro technologie.

 

Výše uvedený crash test ukázal, že 35 kilový pes při 40 km/h zvýší svoji hmotnost až na váhu hrocha (1,4 t). V tomto případě došlo k totálnímu zničení interiéru a co se stane s posádkou auta, to je vám asi jasné.

Pes, který nám pobíhá po autě, může způsobit autonehodu. Může se stát, že nám vběhne pod nohy a my nebudeme schopny včas reagovat na dopravní situaci nebo nám bude odvádět pozornost od řízení. Při prudkém zabrždění nebo nárazu se hmotnost psa tedy až několikanásobně zvýší.

Pokud by vás zajímalo více, např. jak v autě při nárazu zvýší svoji hmotnost nezabezpečená pet lahev, můžete si to přečíst v mém v článku zde.

Jaké tedy máme možnosti, aby přeprava našeho čtyřnohého mazlíčka byla bezpečnější?

1. Speciální pásy pro psy (postroj + pás) – jsou pro psa bezpečné. Postroj a pás pořídíte dohromady cca do 600,- Kč. Samozřejmě záleží na velikosti psa. Délka pásu by měla být taková, aby si pes mohl sednout i lehnout. Neměl by se volně pohybovat po autě. Připíná se do úchytky pro bezpečností pás. Postroj se dá využít například k vodítku. Hodí se do všech automobilů.

2. Mříž do auta – odděluje přední a zadní část auta. Tím nedochází k ohrožení posádky při cestování. Cena se zde pohybuje cca od 650, – Kč a více, záleží na tom, zda budete chtít originální mříž dělanou přímo do vašeho auta.

3. Síť do auta – také odděluje přední a zadní část auta. Cena se pohybuje cca okolo 200,- Kč, ale v případě originálu na konkrétní auto i za cca 3 000,- Kč. Při jízdě zabrání v pohybu psa po přední části auta, ale v případě nárazu není bezpečná. Protože síť nezabrání prolítnutí psa do přední části auta. Její instalace je jednoduchá.

4. Přepravní taška – ta je určená pro malé psy, kočky a ostatní domácí mazlíčky. Cena cca od 500,- do 1 000,- Kč

5. Ochranné lůžko – omezuje pohyb psa v autě a slouží jako ochrana sedadla před ušpiněním. Vyrábí se z pevných nepromokavých materiálů. V kombinaci se sítí za přední sedadla je velmi dobrou ochranou psa i posádky. Cena jednosedadlového závěsného lůžka se pohybuje cca okolo 600,- Kč a dvousedadlového kolem 850,- Kč.

6. Přepravní klece nebo přepravky – důležité je jejich dobré zajištění v případě nárazu. Přepravky mohou být látkové nebo umělohmotné cena se pohybuje cca od 500,- Kč do 3 000,- Kč. Navíc zamezují ničení interiéru auta a z pohledu psa mu poskytují klid a bezpečí. Hodí se většinou do kombi aut.

Výše uvedené ceny jsem uvedla pouze orientačně, samozřejmě záleží na velikosti psa a náročnosti jeho majitele. 🙂

Když se rozhodneme přepravovat psa v kufru bez přepravky, je důležité zabezpečit, aby nedošlo k jeho zranění při pohybu volně ležících věcí.

Využijeme-li přepravní box, měly bychom ho ještě přichytit bezpečnostním pásem, abychom zabránily případnému pohybu. Rozhodně bychom neměly psy vozit na předním sedadle, ať už v přepravní tašce nebo přepravce, protože zde hrozí v případě nárazu nebezpečí vystřelení airbagu.

Měly bychom si uvědomit, že důležitá v tomto případě je bezpečnost nejen člověka, ale i zvířete (vždyť je to člen rodiny). A to nejlépe tím, že mu zabráníme, aby se volně pohyboval po našem autě.

Když jsem byla malá, tak jsme vozili jezevčíka vpředu pod nohama spolujezdce, protože vzadu nám vždycky zvracel. Byla jsem pozvracená já i celé zadní sedačky. Kinedryl jsme mu pořád dávat nechtěli. Kdybychom tenkrát něco věděli o alternativní medicíně, tak bychom to určitě využili. Proto bych vám ráda doporučila zajímavý článek veterinářky Šárky Wasylyszynové Jak vyzrát nad cestovní nevolností? Můj pes/kočka v autě zvrací…, ve kterém se zabývá toto problematikou.

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU