Dodržujete těchto 7 zásad při řízení v dešti?

Naše auto se chová na mokré silnici samozřejmě jinak než na suché. Abychom se nebály vyjet i za takového počasí, byly v klidu a pohodě, měly bychom být připravené na situace, které mohou nastat.

Než sedneme do auta a vyjedeme dešti vstříc, musíme počítat se sníženou viditelností, delší brzdnou dráhou a nižší adhezí.

ADHEZE = PŘILNAVOST PNEUMATIK SE SILNICÍ

Připravme se na to, že nám na přední sklo bude nejen pršet, ale i stříkat voda od kol aut, které jedou před námi nebo proti nám. Zejména když nás budou předjíždět nebo míjet. Největší návaly vody jsou od kol náklaďáků, autobusů…

V těchto případech je dobré nechávat si větší rozestupy od aut, případně si zvýšíme frekvenci stírání předního skla (já osobně stírám jako blázen, protože mi rozmazané přední sklo vadí a je mi jedno, co si myslí ostatní 🙂 ).

Jednu z hlavních rolí zde také hrají pneumatiky, a to hloubka dezénu. Malá hloubka dezénu může být rozhodujícím faktorem při autonehodě. Navíc délka brzdné dráhy se u opotřebovaných pneumatik oproti novým pneumatikám prodlužuje.

Obzvláště opatrné bychom měly být na dlážděném povrchu (kostky), protože na něm to více klouže a můžeme dostat snadněji smyk. Dále ve vyjetých kolejích od náklaďáků, u krajnic silnic, kde se drží kaluže v dírách.

Při prudkém a nepřetržitém dešti bychom měly rozsvítit mlhová světla. Budeme lépe vidět a ostatní hlavně budou vidět nás!

Za deště bychom měly přizpůsobit rychlost jízdy, mohlo by dojít k aquaplaningu.

Co je aquaplaning?

Aquaplaning se vyznačuje ztrátou přilnavosti mezi silnicí a pneumatikou. Při aquaplaningu se auto stává hůře ovladatelné a chová se stejně jako na ledě, což může vést k autonehodě.

Dochází k němu při vysoké rychlosti na mokré silnici. Tzn. že pneumatika nestačí odvádět pomocí drážek v dezénu dešťovou vodu a tím pádem nepřilíná k silnici.

Nejvíce ho ovlivňují rychlost auta, výška vodního sloupce, tlak v pneumatikách, hloubka a tvar dezénu pneumatik. Důležitá je i kvalita silnice (vytvářejí se kaluže ve vyjetých kolejích) a technický stav auta.

Jak vizuálně poznáme, že pneumatiky ztrácejí přilnavost?

Ve zpětném zrcátku vidíme, jestli stopy po pneumatikách zůstávají (přilnavost pneumatik se silnicí je dobrá) nebo v opačném případě rychle mizí (přilnavost pneumatik se silnicí se snižuje).

Nezapomeňme na tyto zásady:

 • Při řízení za deště přizpůsobme rychlost a styl jízdy.
 • Nepřeceňujme aktuální kvalitu našich pneumatik.
 • Zbytečně neriskujeme, brzdná dráha se na mokré silnici prodlužuje.
 • Nezapomínejme při snížené viditelnosti rozsvítit mlhová světla.
 • Když uvidíme velké kaluže nebo souvislou vrstvu vody, měly bychom zpomalit.
 • Při projíždění kaluží nebrzdíme a netočíme volantem, řídíme auto pouze v jednom směru.
 • Při aquaplaningu je nutné uvolnit plyn, nebrzdit, sešlápnout spojkový pedál, nezatáčet.

Věřím, že informace v tomto článku budou pro vás užitečné a že vás deštivé počasí neodradí od řízení. 😉

 

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

  Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

 • Nejnovější příspěvky
 • Rubriky
 • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
 • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU