Dopřejte vašemu autu zimní obutí. Řízení pro vás bude BEZPEČNĚJŠÍ!

Listopad klepe na dveře a jako řidiči máme (podle zákona 361/2000 Sb. § 40a o silničním provozu) povinnost přezout auto na zimní pneumatiky. Pokud toto přezutí necháváte na muži, máte o starost méně a můžete se věnovat třeba jen samy sobě. 😉  Ale pokud si záležitosti týkající se auta obstaráváte samy, připravila jsem pro vaši lepší orientaci a přehled tento článek. 🙂

Povinnost používání zimních pneumatik platí od 1. listopadu do 31. března, a to v případě že se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, námraza nebo led.  

A dále lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat, že se na pozemní komunikaci mohou během jízdy tyto souvislé vrstvy sněhu, ledu a námrazy vyskytovat.

Z toho vyplývá, že o změně pneumatik rozhoduje počasí, resp. jeho teploty. Obecně se doporučuje přezouvat na zimní pneumatiky, až když teploty klesnou dlouhodobě pod 7°C.

Jsou stále řidiči, kteří přezutí pneumatik prostě neřeší. Aby ušetřili, „dojíždějí“ např. v létě zimní pneumatiky (protože už mají dezén menší než 4 mm) a nechtějí utrácet za letní. Toto zrovna není moc dobré řešení. Pneumatika by se měla co nejvíce přizpůsobit povrchu vozovky.

Složení zimních a letních pneumatik se totiž liší. Mají rozdílnou tvrdost a přilnavost k vozovce. Zimní začínají ztrácet se stoupajícími teplotami své pozitivní jízdní vlastnosti např. stabilitu a zároveň se auto hůře ovládá. Zvyšuje se hlučnost a samozřejmě i spotřeba paliva. Brzdná dráha se se stoupajícími teplotami prodlužuje.

Letní pneumatiky jsou na tom podobně. S klesajícími teplotami také ztrácejí své jízdní vlastnosti, kterými vynikají v létě (více o přezouvání na letní pneumatiky v tomto článku  >>>).

 

Jak zimní pneumatiku poznáme?

Je to taková pneumatika, na jejíž bočnici je uvedeno jedno z těchto značení M+S, M.S, M/S nebo pneumatika terénní.

Důležitou roli hraje i hloubka dezénu (vzorku) zimní pneumatiky. Ta je také zákonem daná, a to minimálně 4 mm. Má to své opodstatnění. Pokud má pneumatika hloubku dezénu nižší než 4 mm, ztrácí v zimě své jízdní vlastnosti a stává se pro nás méně bezpečnou.

 Jak zkontrolujeme hloubku drážek dezénu?

Nejlépe měřičem drážek dezénu. Jeho cena se průměrně pohybuje kolem 250,- Kč. Bez problémů ho seženeme na internetu.

V praxi to vypadá následovně. Vybereme si místa, která chceme na pneumatice zkontrolovat. Na jedné pneumatice kontrolujeme více míst. Kontrolovaná místa by měla být samozřejmě zbavená nečistot, aby výsledek odpovídal skutečnosti. Takto otestujeme všechna čtyři kola.

Obecné pravidlo zní: stáří zimních pneumatik maximálně 4 roky, přezout všechny 4 kola a hloubka dezénu 4 mm.

Pokud ještě nemáte přezuto, počítejte s tím, že doba objednání do servisu, může trvat klidně i 14 dní.

SHRNUTÍ V TOMTO VIDEU

 

Jezděte bezpečně. 😉

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU