Jak na zpoplatněné dálnice v roce 2019

Platnost ročních dálničních kupónů 2018 pomalu končí (31.1.2019), proto mě zajímalo, jak to s nimi bude v novém roce 2019.  V tomto článku jsem připravila o našich dálničních kupónech malý přehled. Pro některé z vás to nebude nic nového, pro ostatní to mohou být nové informace. 😉

Dálniční známku neboli kupón na rok 2019 si už v současné době (v prodeji od 1.12.2018) můžeme zakoupit na vybraných místech (čerpací stanice, česká pošta apod.). Ostatní kupóny měsíční nebo desetidenní budou k zakoupení až od nového roku.

Všechny tři výše uvedené kupóny se od sebe každoročně liší barvou a tvarem.

Na kolik peněz nás vyjdou kupóny v roce 2019?

Roční                   1.500,- Kč

Měsíční                 440,- Kč

Desetidenní         310,- Kč

Jak je to s platností kupónů?

Roční 

1.12.2018 – 31.1.2020

Pokud si spočítáme, že se nám v půlce roku vyplatí koupit stále ještě roční kupón, musíme počítat s tím, že jeho platnost bude končit na konci ledna následujícího roku.

Měsíční

  • Začíná dnem vyznačení a končí dnem, který se číselně shoduje se dnem vyznačení (např. začátek je 10.5.2019 konec bude 10.6.2019).
  • Pokud příslušný den v následujícím kalendářním měsíci nebude, konec platnosti kupónu bude poslední den v měsíci (např. začátek je 30.1.2019 konec bude 28.2.2019).

Desetidenní

  • Začíná dnem vyznačení a končí za 10 kalendářních dní (např. začátek bude 5.3.2019 konec tedy 14.3.2019)

U měsíčních a desetidenních kupónů je nutné označení platnosti od prodejce (tzv. děrovacími kleštěmi). Pokud nebude označena platnost, je kupón neplatný a musíme ho ze skla sundat. Můžeme je koupit i s předstihem, ale nesmíme zapomenout na vyznačení platnosti.

Proto je vhodné a v našem zájmu, abychom si ještě před vylepením zkontrolovaly, zda je na něm uvedena platnost. Po skončení platnosti musíme kupón z čelního skla odstranit.

Kupóny jsou nepřenosné a po nalepení ho nemůžeme znovu použít pro jiné auto. Pokud kupón nenalepíme a budeme ho vozit někde u sebe, je neplatný.

Kam kupón nalepit?

První díl kupónu musíme nalepit přímo na vnitřní stranu předního skla, a to přímo do pravého dolního rohu (u spolujezdce). Nesmí nám bránit ve výhledu a zároveň musí být dobře vidět i zvenku.

Druhý díl kupónu si musíme ponechat u sebe pro případy, kdyby nás kontrolovala Policie ČR nebo Celní správa ČR.

Na oba dva díly musíme vyplnit registrační značku našeho auta, jinak je neplatný.

Nejdříve si na kupón registrační značku napíšeme a pak až lepíme. Vyplňujeme propisovací tužkou, nikoliv obyčejnou tužkou.

Samozřejmě, že bez správně napsané registrační značky je kupón neplatný.

Co když kupón na zpoplatněné dálnici mít nebudeme?

U těchto značek mohou být uvedeny dodatkové tabulky, které vymezují úsek s poplatkem nebo bez poplatku.

Kdybych na dálnici řidila bez kupónu, byla bych z toho dost ve stresu, protože za to můžeme dostat pokutu v blokovém řízení do výše 5.000,-  Kč a do výše 100.000,- Kč ve správním řízení.

Poškozenou dálniční známku můžeme za určitých podmínek vyměnit, např. při poškození čelního skla apod. Musíme ale splnit určité požadavky ze strany Státního fondu dopravní infrastruktury.

V dnešní době můžeme dálniční kupóny pořídit i přes e-shop, a to u těchto společností, které uvádí Státní fond dopravní infrastruktury.

MTX spol. s r. o.

Autoklub Bohemia Assistance, a.s.

Česká pošta, s.p.

Neodkládejte nákup dálničního kupónu na poslední chvíli, může se stát, že ho zrovna v danou chvíli např. na benzínce mít nebudou. Minulý rok jsem roční kupón na konci ledna sehnala až na třetí benzínce. :/ Neplatné dálniční kupóny nemají na čelním skle co dělat. 😉

SHRNUTÍ platí i pro rok 2019

Mapa zpoplatněných úseků   (s platností od 1.1. do 31.12.2019)

Zpoplatněné dálniční úseky

zdroj: SFDI

Seznam zpoplatněných úseků s platností od 1.1. do 31.12.2019 je uveden v příloze č. 2 k vyhlášce Ministerstva dopravy č. 306/2015 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem, ve znění pozdějších předpisů.

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU