Jak zvládnout dopravní omezení na silnicích (dálnicích)

V období letních prázdnin začínají opravy silnic a dálnic. Proto bychom měly dbát na zvýšenou opatrnost. S tím souvisí i naše psychická vytrvalost. 🙂 Navíc tyto měsíce patří z hlediska dopravních nehod k těm nejrizikovějším.

 

BESIP a Ředitelství silnic a dálnic připravili kampaň s názvem „Zpomal, budeš rychlejší“ ve formě krátkých videí, jak se bezpečně chovat a plynule projíždět dopravní omezení na dálnicích. Je to skvěle zpracované a pro řidiče velmi přínosné.  Jejich cílem je, aby se o tom dozvědělo, co nejvíce lidí a podle toho se řídili.

Mně osobně se to moc líbí. Opravdu se jim to povedlo. A se zapnutým zvukem je to ještě lepší. 😉

 

Dopravní omezení – Musíme to opravit

 

Na tomto videu jsou uvedeny dvě dopravní situace. V jedné řidiči správně dodržují plynulost jízdy a na té druhé špatně přejíždějí z jednoho pruhu do druhého a tím zbržďují pruhy.

 

Dopravní omezení – Soustřeď se!

 

Pokud se před námi objeví značka upozorňující na práce na silnici, měly bychom snížit rychlost a držet si odstup od ostatních aut.

 

Dopravní omezení – Rozhodni se!

 

Postupně snižujeme rychlost podle uvedených dopravních značek, protože prudké brždění může způsobit nehodu a vézt k tvoření kolon. Poté bychom se měly rozhodnout, ve kterém jízdním pruhu budeme dále pokračovat. Levý jízdní pruh bývá obvykle zúžený.

 

Dopravní omezení – Pojď na to!

 

Při vjíždění do dopravního omezení bychom měly sledovat auta větších rozměrů (autobusy, náklaďáky, karavany apod.). Mohou vybočit ze svého jízdního pruhu a tím nás dostat do nepříjemné situace.

 

Dopravní omezení – Plynule a střídavě

 

Průjezd dopravním omezením urychlí plynulá a střídavá jízda. Praxe je ale jiná, řidiči tento způsob jízdy moc nedodržují. 🙁

Ze své vlastní zkušenosti – když se snažím jet v levém jízdním pruhu (střídavým způsobem), tak se na mě během chvilky lepí auta, která mě chtějí nervózně předjíždět (samozřejmě vyšší rychlostí, než je povolená) a to není moc příjemné.

 

Dopravní omezení – Máš na to?

 

Pokud se rozhodneme přece jenom v dopravním omezení předjíždět, měly bychom počítat s tím, že auta z pravého jízdního pruhu mohou kdykoliv vybočit (povětrnostní podmínky, nerovná vozovka, v horším případě mikrospánek, …). Důležité je sledovat blízkost aut v bočních zrcátkách.

 

Dopravní omezení – Stojí ti to za to?

 

Když nebudeme chtít předjíždět auto v pravém jízdním pruhu, zařadíme se za něj. Tím snížíme svoji rychlost např. z 80 km/h na 60 km/h.  V časovém horizontu to bude jen o 15 vteřin na kilometr. Proto bychom měly zvážit, jestli je předjíždění nutné a zda nám riskantní předjíždění stojí za chvilkový stres.

 

Dopravní omezení- Koncem nekončíš

 

Na výjezdu z uzavírky si opět hlídáme odstup od ostatních aut a snížíme rychlost podle značení.

 

Dopravní omezení – Když to stojí

 

Pokud před sebou uvidíme kolonu, rozsvítíme výstražná světla a pomalu dojíždíme k autům před námi. Pro průjezd záchranných složek necháme alespoň 3 metry široký pruh mezi auty.

 

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře
  1. Deny napsal:

    Docela dost zajímavé a celkem dost se mi líbí ty ilustrační videa 🙂

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU