Nemusíte být chlap, abyste poznaly, kdy přezout na letní gumy

Začíná jaro. Co to pro naše auto znamená? A jak je to vlastně s tím přezouváním???

Pokud máme doma muže, který to všechno zařídí, tak není co řešit. V podstatě máme o starost míň, můžeme hodit nohy nahoru a věnovat se třeba samy sobě. 😉 Ale co když někoho takového nemáme a musíme se spolehnout jen samy na sebe? Co teď???

Zákon o silničním provozu nařizuje povinnost přezout na zimní pneumatiky, a to v období od 1. listopadu do 31. března. Tato povinnost je vázána na povětrnostní podmínky (sníh, námraza, …), které jsou v něm uvedené (více o těchto podmínkách zase jindy).

Povinnost přezout na letní pneumatiky zákonem nařízená nikde není.

Co je tedy v tomto případě důležité? Kdy mám tedy přezout?

Na tuto otázku není tak jednoduché odpovědět. Nejvíce bychom se měly zaměřit na předpověď počasí z dlouhodobějšího hlediska. Mezní teplota se většinou uvádí 7°C.

Pokud tedy bude dlouhodobě nad těchto sedm stupňů, je dobré přezout ze zimních na letní pneu. V případě vyšších teplot ztrácí totiž zimní pneumatika své jízdné vlastnosti, dochází k jejímu rychlejšímu opotřebení a k vyšší spotřebě paliva. To neoceníme jak z hlediska finančního, tak bezpečnostního.

Pokud bude předpověď na začátek dubna nepříznivá a mají být nižší teploty, je dobré s přezouváním ještě chvilku počkat. Aprílové počasí nás může ještě nemile překvapit.

V opačném případě, když by už jaro klepalo na dveře a teploty by byly více než příznivé (stabilně nad 7°C), je možné přezout i dříve. Pak si musíme včas uvědomit, zda neplánujeme jet ještě na hory, kde bude v tomto období stále značka „zimní výbava“.

Toto rozhodnutí je jen a jen na nás…

Malá rada na závěr 🙂 – když si budete objednávat přezutí v pneuservisu, počítejte s delší čekací dobou. V tuto dobu bude na přezutí „fronta“.

 

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU