Srážka se zvěří. Znáte 6 pravidel, jak se při ní zachovat?

Poslední dobou slýchávám od svých známých, že jim přes cestu přeběhla srnka nebo divoké prase. Osobně jsem větší střet se zvěří také zažila, ale nikoliv jako řidič, ale jako spolujezdec. Příjemný pocit to rozhodně nebyl. Srnka, která po nárazu zůstala ležet u okraje silnice a jen těžce dýchala, se mi zaryla do paměti na hodně dlouho. Se srážkou bohužel také souvisela i škoda na autě.

Bohužel moje první zkušenost jako řidičky byla nedávno se zajícem. 🙁 V podstatě je jedno jak velké zvíře nám vběhne pod kola, nepříjemné je to vždycky.

Proto jsem se rozhodla, že sepíši základní informace o tom, jak bychom se měly zachovat, když už ke srážce se zvěří dojde.

Kdy a kde se můžeme se zvěří setkat?

Největší pravděpodobnost setkání se zvěří je v ranních hodinách, za šera a za tmy. Důležité je, abychom byly zvláště opatrné na silnicích, které vedou lesem, podél pole apod. Zvířata migrují za potravou a silnice (příp. dálnice) pro ně není žádná překážka. Dále bychom měly předpokládat, že zvíře nebude samo, migrují ve větších počtech.

Osobně se mi stalo, že mi za tmy přes cestu (tzn. na silnici před autem) přeběhla celá rodinka divokých prasat, mohlo jich být tak 15. Pokud za tmy uvidíme u silnice lesknoucí se oči nějaké zvěře, zpomalme, protože nikdy nevíme, na jakou stranu se zvěř rozhodne vydat. Také se doporučuje neoslňovat zvěř dálkovými světly, protože po nich je více dezorientovaná a je větší pravděpodobnost, že nám vběhne pod kola.

Samozřejmě, že bychom měly brát v úvahu i dopravní značky, které nás na výskyt lesní zvěře upozorňují.

 

Se zvěří se také můžeme setkat na okrajích větších měst.

Jak se zachovat, když spatříme před autem zvěř a střetu s ní už nezabráníme?

Když už vidíme, že nám zvíře vbíhá pod kola, snažme se zachovat klidnou hlavu a hlavně nepanikařit. Měly bychom začít intenzivně brzdit, protože čím menší bude naše rychlost při nárazu, tím menší pak budou škody na našem autě.

 VOLANTEM NIJAK NEZATÁČET, NEZKOUŠET SE ZVĚŘI VYHNOUT

Držme volant v přímém směru, protože když se budeme snažit zvířeti vyhnout, je tu větší riziko smyku (např. při mokré vozovce) a dalšího nekontrolovatelného nárazu do překážek, které jsou u silnice (strom, sloup, stojící auto, …) nebo se s autem můžeme dostat do protisměru. Tento nekontrolovatelný střet může mít horší následky (až fatální pro posádku vozidla) než přímý střet se zvěří (při čelním nárazu je posádka více chráněná). Samozřejmě záleží na rychlosti, kterou v danou chvíli pojedeme.

Tabulka brzdné dráhy při reakci na nečekanou překážku

DOPORUČENÍ – jak se zachovat PO SRÁŽCE SE ZVĚŘÍ

1. Měly bychom zastavit někde na okraji silnice nebo na jiném bezpečnějším místě.

2. Rozsvítíme výstražná světla a postavíme výstražný trojúhelník.

3. Zavoláme policii.

Rozhodně doporučuji si vše hned vyfotit, abyste měly důkazy při jednání s vaší pojišťovnou. Střet se zvěří se musí podle zákona nahlásit místně příslušnému mysliveckému sdružení, které se postará o odklizení a likvidaci sraženého zvířete.

Samozřejmě, že ve většině případů neznáme místně příslušné myslivecké sdružení, v tomto případě se domluvíme s policií, která je zkontaktuje.

POZOR –  Jakákoliv manipulace se sraženým zvířetem se bere jako pytláctví, navíc při manipulaci může poraněné zvíře poranit i nás.

SHRNUTÍ

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU