ŘIDIČ SENIOR – je třeba se obávat?

K napsání tohoto článku mě „inspirovali“ můj bratr s neteří. Eliška šla k zápisu do první třídy. Pro většinu z nás je to zážitek, který si pamatujeme celý život. Ale bohužel nezůstali jen u tohoto pozitivního zážitku.

Když se vraceli ze zápisu a chtěli přecházet po přechodu pro chodce, tak do nich omylem najela seniorka, která je pouštěla. Bohužel si spletla brzdu s plynem. Naštěstí se jim nic vážného nestalo. Skončili s odřeninami a pořádným šokem. Měli štěstí…

Jak to vlastně mají senioři s řízením? Třeba ještě nejste v letech seniora, ale máte v blízkém okolí nějakého řidiče, kterému se blíží věková hranice 65 let.

Když jako řidiči (neprofesionálové) dosáhneme určitého věku, musíme podle zákona o silničním provozu splnit dané povinnosti ve formě lékařských prohlídek. Věková hranice podle zákona pro první prohlídku je 65 let, pro druhou 68 let. Po 68 letech musíme na prohlídku každé 2 roky.

V odůvodněných případech může posuzující lékař určit i kratší termín příští prohlídky (než uvádí zákon), a to s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu řidiče seniora.

Nejdříve je možné tyto prohlídky absolvovat 6 měsíců před danými narozeninami a nejpozději v den dovršení zmiňovaných let.

Pokud se řidič senior vyhýbá těmto zdravotním prohlídkám, může to pro něj znamenat možné komplikace…

To znamená, že když dojde k nehodě a nebude mít řidič senior u sebe potvrzení o lékařské prohlídce, může po něm pojišťovna požadovat úhradu způsobené škody.

V jiném případě, když policista zastaví řidiče při silniční kontrole a řidič nebude mít toto potvrzení vůbec (neabsolvoval lékařskou prohlídku), muže mu být udělena pokuta od 5 až do 10 tis. Kč, v nejhorším zákaz řízení na půl roku až rok.

V zahraničí jsou lékařské prohlídky přísnější.

Tyto prohlídky berou většinou senioři jako diskriminaci. Ale nalijme si čistého vína, nikdo nemládneme a lékařské prohlídky jsou v tomto věku jakousi prevencí k předcházení dopravních nehod. Navíc mohou pomoci včas odhalit závažnější onemocnění.

Člověku se s přibývajícím věkem snižují schopnosti rychle reagovat, horší se zrak, pozornost, muže být více nervózní. Je logické, že způsob jízdy byl před 50 lety jiný než v současnosti. Silniční doprava se stále zrychluje, je hustší provoz a tím pádem přibývá více stresových dopravních situací. Pravidla silničního provozu se od té doby již několikrát poupravila…

Nikde není obecně napsané, do kolika let bychom měly řídit. Řiďme se ale našim zdravím a tím, zda si v řízení stále ještě věříme. Nechceme přece ohrozit NAŠE zdraví a ani zdraví nikoho dalšího. 😉

 

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU