Řídíte v létě bezpečně? Vaše obuv je rozhodující

V teplých letních měsících se snažíme mít na sobě co nejméně oblečení a co nejvzdušnější boty. Samozřejmě, že oblečení na řízení vliv nemá (tedy pokud nebudeme řídit ve spodním prádle 😀 ). V tomto článku bych se ráda zaměřila na to, jak nebezpečné při řízení pro nás může být nevhodné obutí. Ne všechno je totiž vhodné (ve smyslu bezpečné) k řízení auta.

Pohodlné a oblíbené jsou plážové žabky (i pantofle). Ty ale nejsou k řízení zrovna moc ideální, a to zejména kvůli bezpečnosti.

Přiznejte se, která jste v žabkách alespoň jednou řídila? Asi by nás bylo hodně. Přitom je to ale dost nebezpečné.

Problém může nastat při sešlápnutí pedálů např. při brždění, rozjíždění na křižovatce (Pokud se cítíte při projíždění křižovatek nejistě, doporučila bych vám svůj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce 😉 ) nebo při neočekávané situaci na silnici.

Žabky mohou z chodidla snadno sklouznout a zaseknout se mezi pedály. Budeme z toho nervózní a naše pozornost se ze silnice přesune k nohám. A je tu nehoda, které jsme mohly samy předcházet.

Když se opravdu nebudeme chtít žabek vzdát, jsme na ně v létě prostě zvyklé, můžeme si brát do auta na řízení pevnější boty (s pevnou patou). Přezutí zase tolik času nezabere. 😉 Znám ženy, které to takhle řeší, např. u vysokých podpatků.

Jsou také případy, kdy řidiči v letních měsících sundají obuv úplně, takže řídí naboso.

V tomto případě je kontakt bosé nohy a pedálu stoprocentní, ale v případě brždění v nějaké krizové situaci, kde to chce opravdu vší silou zadupnout brzdu, by mohlo dojít i k poranění chodidla. Takže s tímto vědomím moc velký důraz na sešlápnutí brzdy nedáme. (Zkuste si v nenastartovaném autě sešlápnout pedály naboso a uvidíte, jestli vám to bude příjemné. Mně tedy není. 😀 )

Kompromisem výše uvedených nevhodných způsobů obutí i neobutí by mohla být postupně se v ČR rozšiřující barefoot obuv. Její předností je tenká podrážka, která mírně zpevní chodidlo, takže sešlápnutí pedálu je pohodlné a citlivost nohy s pedálem je co největší (více o barefoot obuvi např. v e-shopu bosoneboso.cz).

U nohou ale ještě zůstaneme. Co takhle když si je dáme nahoru na palubní desku nebo ven z okna. Ne tedy jako řidič, ale jako spolujezdec.

Na dlouhých cestách na dovolenou si děláme s nohama pohodlí, abychom cestu bez újmy zvládly. Tzn. jednou je položíme na palubní desku, jednou vystrčíme z okna, jednou skrčíme pod sebe (myšleno pod zadní část těla 🙂 ), atd. Je to pohodlnější než je mít celou cestu v poloze klasického sedu.

V tomto případě  POZOR NA SVOJI BEZPEČNOST!

V případě nehody a vystřeleného airbagu by totiž mohlo dojít k dost závažným poraněním (zlomeninám nohou, kyčlí, pánve, …), ke kterým by v případě „normálního“ sezení nedošlo!

Ať už budeme řídit v teniskách, sandálech, lodičkách, žabkách, naboso, zkusme se předtím zamyslet, jak bezpečné nebo nebezpečné to pro nás může být. 😉

 

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

 

 

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU