Železninční přejezd. Víte co dělat, když na něm s autem uvíznete?

Venku je krásné počasí, a tak se jedete projet ve svém autě. Krása, klid a pohoda. Vše si náležitě užíváte. Najednou se před vámi objeví železniční přejezd. Ten vás vůbec ničím nezneklidňuje. Co se to ale najednou děje? Auto na něm zastaví a nejde nastartovat. 🙁

V dálce už slyšíte houkat vlak a vy pořád zkoušíte startovat dokola a dokola. Nic. Nejenom, že vlak slyšíte, ale už ho i vidíte. Řítí se na vás tou nejvyšší možnou rychlostí. Je už víc než jisté, že se střetnete.

Zkamení Vám nohy, nejste schopná udělat nic. Sedíte v autě a jen se díváte. Vše běží rychle. „Je konec,“ říkáte si… . Najednou se vzbudíte zpocená až na zadku. „Uf, byl to jen sen. Tak do téhle situace bych se fakt dostat nechtěla.“

Bohužel tato situace nemusí být sen ani hollywoodský trhák. Může se to stát komukoliv. Jak se v této situaci zachovat se dozvíte v tomto článku. 😉

Železniční přejezd většinu řidičů nestresuje, ale dost často ho podceňují. Nehody na něm bývají tragické a škody vysoké. Nejčastějšími viníky jsou řidiči (případně chodci), protože vjíždějí (vcházejí) na přejezd v situacích, kdy se to podle zákona nesmí. Vina na straně železnice je málokdy (např. nedostatečně označené přejezdy, závady v dopravním značení, apod.).

 §28 zákon č.  361/2000 Sb., o silničním provozu

Před železničním přejezdem si musí řidič počínat zvlášť opatrně, zejména se přesvědčit, zda může železniční přejezd bezpečně přejet.

 

U přejezdu se závorami a výstražným světlem na přejezdovém zabezpečovacím zařízení mají tato výstražná světla vždy přednost. Mohou nastat situace, kdy se závory zaseknou nebo se nesklopí vůbec a my vjedeme na přejezd v době, kdy se blíží vlak. Přitom světelná signalizace bliká výstražně (červeně).

Světelná signalizace je nejspolehlivější a je to HLAVNÍ výstraha. Závory jsou doplňková výstraha.

Je důležité, abychom nevjížděly na přejezd, přestože vlak už projel a závory se začínají zvedat. Může nastat situace, kdy bude projíždět vlak i v opačném směru, tím se závory opět uzavřou a my můžeme uvíznout mezi nimi. Těch pár vteřin stojí za to počkat, až se závory zvednou úplně a signalizace zhasne.

Je dobré si uvědomit, že u přejezdu s více kolejemi může vlak přijet i z druhé strany.

U přejezdu vyznačeným jen výstražným křížem tedy bez signalizačních světel a závor bychom měly zapojit sluch, protože vlaky mají před těmito přejezdy povinnost houkat. Nemusím připomínat, že dostatečné rozhlédnutí je samozřejmostí (ovšem dobré rozhledové podmínky jsou věc druhá ☹)

Osobně se mi stalo, že jsem si při slunečném počasí nebyla jistá, jestli na přejezdu výstražné světlo bliká nebo ne. V tomto případě jeďme k přejezdu opatrně, raději se několikrát rozhlédněme a zaposlouchejme se, zda neslyšíme houkat vlak.

Uvízly jsme na přejezdu. Co s tím?

⇒ První situace 

Uvízly jsme na přejezdu mezi spadlými závorami a hrozí nebezpečí příjezdu vlaku. Je tedy nutné reagovat rychle, protože doba mezi sklopením závor a příjezdem vlaku je opravdu krátká (uvádí se 7-20 vteřin). Takže máme co dělat, abychom přejezd co nejrychleji opustily.

Zde máme dvě možnosti. Buď závoru nadzdvihnout (s tím by spíš pomohl spolujezdec), nebo nehledě na poškození auta projet. Riziko, že si ulomíme anténu nebo si odřeme lak na autě je velké, ale myslím, že proti srážce s vlakem jsou tato rizika banální. V případě většího auta není problém závoru prolomit.

⇒ Druhá situace

Uvízly jsme na přejezdu a auto je nepojízdné, tzn. má poruchu. Zatím nehrozí nebezpečí, protože nesvítí výstražná světla, ani se nezavírají závory. Měly bychom rychle vystoupit z auta a jít do bezpečné vzdálenosti minimálně 4 metry od kolejí, zavolat na tísňovou linku 112 a popsat danou situaci včetně nahlášení čísla přejezdu.

Číslo přejezdu najdeme na každém výstražném signalizačním zařízení nebo výstražném kříži, a to na jejich zadní straně. Tato čísla jsou důležitá pro identifikaci přejezdu, operátor na tísňové lince informuje výpravčího o situaci a ten zastaví vlak.

§28 zákon č.  361/2000 Sb., o silničním provozu

Dojde-li k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať, a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

V situaci, kdy naše auto uvízne, ať z jakéhokoliv důvodu (např. nepozornost, porucha auta) na přejezdu, měly bychom zachovat klid, reagovat rychle a správně, abychom tak zabránily případnému střetu s jedoucím vlakem.

 Pokud víme, že na výše uvedená řešení čas už prostě není, musíme auto co nejrychleji opustit. Pokud jsou s námi i spolujezdci, měly bychom jim pomoct dostat se z auta rychle ven.

 

Věřím ale, že se žádná z nás do téhle nepříjemné situace jen tak nedostane. Jen maximálně ve zmiňovaném snu. 😉

Cítíte se při řízení nejistě? Občas se vám stane, že na křižovatce znejistíte? Teď už se tak cítit nemusíte! Zkuste můj eBook Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Křižovatky pak budete mít v malíčku a žádná vás už nerozhodí. 😉

Pokud byste potřebovaly spíše PRAKTICKOU pomoc v řízení, ráda vám s ním pomohu. Můžete se na mě obrátit buď přímo >>>zde<<<, nebo na stránkách Ženy za volantem.

Zuzka Bucifalová
Jsem vášnivá řidička a autorka eBooku Jak být konečně sebejistou řidičkou na křižovatce. Jsem koučka řízení pro Prahu a okolí v unikátním projektu Ženy za volantem. Pomáhám ostatním ženám, aby se řízení nestalo jejich noční můrou, ale oázou psychického klidu a stalo se symbolem soběstačnosti. Více o mém příběhu zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • eBook ZDARMA 3+1 tip, jak se nestát vystresovanou řidičkou

    Dodržování těchto důležitých, a přesto jednoduchých tipů vám bude pomocníkem, jak za volantem dorazit bez problémů do cíle. ;-)

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky
  • ON-LINE KURZ, SE KTERÝM NALEZNETE NOVÝ ŽIVOTNÍ SMĚR…
  • Pokud si chcete od řízení na chvilku odpočinut, tak ještě můžete mrknout SEM do mého E-SHOPU